Jak zabezpieczyć firmę przed zadłużeniem?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Długi mogą stanowić szczególny problem dla małych i średnich przedsiębiorstw, szybko prowadząc do trudności finansowych, jeśli sytuacja nie zostanie szybko rozwiązana. Przewlekłe trudności w przepływie gotówki często zaczynają się, gdy klient płaci z opóźnieniem, a niektóre firmy borykają się z ekstremalnymi problemami finansowymi, gdy ich kontrahent po prostu w ogóle nie płaci.

W innych przypadkach klient mógł sam ogłosić niewypłacalność, co prowadzi nie tylko do niezapłacenia faktury, ale także do braku przyszłej pracy dla podwykonawców i dostawców.

Kiedy powstaje dług?

Gdy klient nie jest w stanie zapłacić firmie kwoty, którą jest winien, jest to rejestrowane w księgach firmy jako koszt nieściągalnego długu. W ujęciu księgowym zwykle dotyczy to kwot należności, które nie zostaną pobrane. Niespłacony dług nie zawsze oznacza, że ​​nigdy nie zostanie ściągnięty. W niektórych przypadkach taki nieściągalny dług jest spłacany znacznie później. Niemniej jednak złe długi są częstym zjawiskiem, z którym wiele firm ma do czynienia w pewnym momencie.

Najczęstsze przyczyny popadnięcia w długi

Dług może być spowodowany wieloma sytuacjami, z których wiele może być bardzo nieoczekiwanych. Nieściągalne długi w firmach mogą wystąpić w sytuacjach, gdy:

  1. Dłużnik ogłosił upadłość, jest w stanie likwidacji i nie jest w stanie odzyskać kwoty, którą jest winien.
  2. Utrata kontaktu lub komunikacji z dłużnikiem.
  3. Dłużnik zmarł i nie pozostawił żadnych aktywów.

Jeśli doświadczasz niepokojącego wzrostu poziomu nieściągalnych długów w podobnych okolicznościach, możesz uchronić się przed potencjalną niewypłacalnością, podejmując co najmniej jeden z poniższych środków. Natomiast, jeśli wiesz, że sprawa nieuchronnie skończy się postępowaniem sądowym, postaw na fachową pomoc, jaką zapewnia Konsorcjum Adwokatów.

Rezerwa

Szacowanie poziomu nieściągalnego długu, którego możesz doświadczyć, w pewnym stopniu ogranicza ryzyko – jeśli przypiszesz kwotę procentową na podstawie kwoty nieściągalnego długu z poprzedniego roku, zrównoważy to faktyczną kwotę strat z tytułu nieściągalnych długów na koniec roku finansowego.

Chociaż kalkulacja może nie obejmować nieoczekiwanej utraty głównego wykonawcy/klienta, przedwczesne wdrożenie takiego zapisu zmniejsza ogólny szkodliwy wpływ na Twoją firmę. Dzięki wykupieniu ubezpieczenia na wypadek złych długów możesz dodatkowo wzmocnić swoją “odporność” na potencjalną niewypłacalność.

Dobrym pomysłem jest audyt finansowy Kraków jest miastem, w którym znajdziesz profesjonalnych specjalistów w tej dziedzinie. Pozwoli Ci to oszacować swoje zdolności i perspektywy rozwoju.

Ubezpieczenie 

Ocena własnego poziomu ryzyka związanego z nieściągalnym długiem może być trudna, szczególnie jeśli prowadzisz nowy biznes. Ubezpieczyciele oferują teraz szereg różnych rodzajów ochrony, w zależności od Twoich potrzeb. 

Ochrona na cały obrót

Cała księga przychodów i rozchodów jest objęta określonym okresem, który zwykle wynosi 12 miesięcy. Główną zaletą tego typu ochrony jest jej zakres, jaki zapewniany jest na wypadek niewypłacalności lub braku spłaty więcej niż jednego klienta. Ta elastyczność oznacza, że ​​można ją dostosować do Twojej firmy. Jeśli masz jednego lub dwóch kluczowych klientów, których niewypłacalność miałaby katastrofalne skutki dla Twojej firmy, zyskujesz spokój ducha i możesz skupić się na innych obszarach biznesowych.

Konkretne konta

Straty, które pojawiają się, gdy duży klient staje się niewypłacalny, mogą być katastrofalne. Jeśli się nie przygotujesz, spowodują one poważne problemy finansowe dla Twojej firmy. Ubezpieczenie określonych kont pozwala to zrobić, obejmując wybranych kupujących. Polisą tego typu można objąć nieograniczoną liczbę faktur, ograniczając w ten sposób ryzyko niewypłacalności dużego klienta. Jeśli stanowią one wysoki procent Twojego całkowitego obrotu, zyskujesz pewną ochronę przed „efektem domina”.

Pokrycie opóźnień w płatnościach

Dzięki tym polisom usługodawca zwykle przejmuje windykację długu po określonym czasie braku spłaty. Zawarcie wszelkiego rodzaju ubezpieczenia na wypadek długów może pomóc Twojej firmie w uzyskaniu finansowania w przyszłości. Zwiększa twoją zdolność kredytową w oczach pożyczkodawców i może obniżyć całkowity koszt pożyczki.

Sprawdzanie zdolności kredytowej

Skuteczne zarządzanie kredytami to punkt wyjścia do ochrony firmy przed nieściągalnymi długami. Sprawdzanie zdolności kredytowej każdego klienta, zarówno na początku relacji biznesowej, jak i w regularnych odstępach czasu w trakcie kontynuacji handlu, pozwala Ci być świadomym wszelkich problemów, z jakimi borykają się Twoi klienci.

BIK, KRD itp.  dostarczą Ci szczegółowych informacji na temat wyroków sądów wydanych przeciwko firmie, wyników finansowych oraz tego, jak radzili sobie inni dostawcy podczas handlu z klientem. Referencje bankowe i handlowe mogą być również przydatne w uzyskaniu ogólnego obrazu ich zdolności kredytowej, ale upewnij się, że zdecydujesz, które informacje handlowe chcesz wykorzystać, by nie używać na przykład tych, które poleca klient.

Ustalanie limitów kredytowych

Ustalanie i regularne przeglądanie limitów kredytowych pomaga kontrolować ekspozycję na ryzyko nieściągalnego długu. Możesz chcieć ustawić niższy limit kredytowy dla nowych klientów, dopóki nie będziesz mieć pojęcia, jak zapłacą. Małe i średnie przedsiębiorstwa często nie mają środków na pokrycie sporów sądowych, dlatego konieczne jest podjęcie działań zapobiegawczych, aby się zabezpieczyć.

Fot. Campaign Creators/ unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*