Czym się różni prawnik do adwokata?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W dzisiejszych czasach wiele osób używa słów prawnik i adwokat zamiennie, jednak w rzeczywistości są to różne terminy, które mają odmienne znaczenie w prawie. Poniżej przedstawiamy, czym się różni prawnik od adwokata.

Prawnicy

Prawnicy to osoby posiadające wykształcenie prawnicze, które pozwala im na doradzanie klientom w różnych dziedzinach prawa. Prawnicy mogą reprezentować klientów w sądzie lub w negocjacjach, ale nie mają uprawnień do samodzielnego prowadzenia spraw przed sądami. W Polsce, osoby z wykształceniem prawniczym mają prawo do wykonywania zawodu prawnika, ale nie posiadają uprawnień adwokackich.

Adwokaci

Adwokaci to prawnicy posiadający uprawnienia do prowadzenia spraw przed sądami. Aby uzyskać uprawnienia adwokackie, osoba musi ukończyć studia prawnicze oraz odbyć staż w kancelarii adwokackiej. Po zakończeniu stażu, osoba ta jest zobowiązana do zdania egzaminu adwokackiego, aby móc zostać wpisanym na listę adwokatów i prowadzić samodzielnie sprawy przed sądami. Adwokaci są uprawnieni do udzielania porad prawnych, reprezentowania klientów przed sądami i organami administracyjnymi, a także prowadzenia negocjacji w imieniu klienta.

Różnice między prawnikiem a adwokatem

Najważniejszą różnicą między prawnikiem a adwokatem jest to, że adwokat ma uprawnienia do prowadzenia spraw przed sądami, podczas gdy prawnik nie ma takiej mocy. Prawnicy mają natomiast szeroki zakres kompetencji doradczych i mogą doradzać klientom w wielu dziedzinach. Inną różnicą między prawnikiem a adwokatem jest to, że adwokaci są zobowiązani do przestrzegania kodeksu etycznego określającego standardy etyczne i zawodowe, których powinni przestrzegać podczas wykonywania zawodu. Prawnicy nie są zobowiązani do przestrzegania takiego kodeksu. Warto też wiedzieć, że adwokat jest zobowiązany do zachowania tajemnicy adwokackiej. Oznacza to, że nie może on ujawnić informacji, które uzyskał w związku z wykonywaniem swojego zawodu, chyba że ma na to wyraźną zgodę klienta lub jest to wymagane przez prawo. Prawnicy nie są objęci takim obowiązkiem.

Wybierając prawnika lub adwokata, warto wziąć pod uwagę kompetencje specjalisty oraz jego doświadczenie w poszczególnych dziedzinach prawa. Tylko wtedy można mieć pewność co do tego, że nasze sprawy przybiorą odpowiedni obrót. W przypadku, gdy interesują Cię usługi takiej firmy jak kancelaria prawna Kraków to miasto, gdzie możesz znaleźć doświadczonych specjalistów bez najmniejszych problemów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*